२०८० फागुन १४ गते | 26th of February 2024

अमेरिकामा नेपालीहरुको साझा संस्था नासाको बहुमत कार्यकारी सदस्यहरुद्वारा राजिनामा

खुल्लामन्च
 प्रकाशित: २०७८ असोज ६ गते १५:२०

अमेरिका – अमेरिकाको दक्षिण पूर्वी राज्यको करीव ३ दशक इतीहास बोकेको नेपालीहरुको पुरानो संस्था नेपलिज एसोसियेशन अफ साउथ इस्ट अमेरिकाका नासाका २१ जना कार्यकारी समितिबाट ११ जना कार्यकारी समितिका पदाधिकारीहरु जस मध्ये बरिस्ठ उपाध्यक्ष अम्बिका लोहनी, उपाध्यक्ष बिशाल भारती, कोषाध्यक्षको तथा सह सचिब रमा घिमिरे, कार्यसमिती सदस्यहरु प्रलाद शाह, साबित्री रानाभाट, दिपक रानाभाट, सुदन गैरे, नरेन्द्र बराल, आमोद देवकोटा र सुशिल पौडेलले संस्थाका अध्यक्ष विनय अर्याल र महासचिब कृष्ण श्रेष्ठको एकल कार्यशैलि र रबैयाका विरुद्ध बहुमत सदस्यहरुबाट एकमुस्ट रुपमा राजिनामा पेश गरेका छन | नासाको हरेक २ बर्षमा नेतृत्व चयनको लागि हुने सम्मेलन र चुनाब यसपाली फ्लोरिडा राज्यको ओर्लान्डो शहरमा सेप्टेम्बर ५को लागि तोकिएको थियो तर अमेरिकामा कोभिड डेल्टा भेरियेंटको बढ्दो प्रकोपको कारण तेस्मा पनि फ्लोरिडा राज्य अमेरिकाको सबै भन्दा बढी प्रभावित राज्य भएको कारण दुइ तिहाइ बोर्ड सदस्यले उक्त सम्मेलन, साधारण सभा र चुनाबलाइ केहि महिनाको लागि स्थगित गर्ने निर्णय गरेका थिए तर संस्थाका अध्यक्ष र महासचिबले आफु अनुकुलको मिटिंग निर्णय बनाइ सम्मेलन र साधारण सभा चाहि स्थगित भएको तर चुनाब चाहि तेही दिन फ्लोरिडामा नै हुने भनेर दुई तिहाइ बोर्ड सद्स्यको निर्णयलाई समुदायमा गलत तरिकाले बोर्डको निर्णय सुचना प्रेषित गरेका थिए | उक्त सुचना प्रेषित भए पछी बोर्डका बहुमत सदस्यहरुले तुरुन्तै बोर्डको आकस्मिक बैठक बोलाउन अनुरोध गरे पनि १६ दिन पछी बोलाएको बैठकमा संस्थाका अध्यक्ष र महासचिबले निर्णय सचाएर निर्वाचन पनि स्थगित भएको सुचना प्रकाशित गरेका थिए |

सम्मेलनको कार्यतालिका शुरु भए देखि नै अध्यक्ष बिनय अर्याल र फ्लोरिडा निवासी महासचिब कृष्ण श्रेष्ठले आफ्नै इतरका निर्बाचन आयुक्त खडा गरि कोषाध्यक्षको जानकारी बिना नै संस्थाको रकम दुरुपयोग गरी निर्वाचन आयुक्त ज्ञानेन्द्र गदाललाई प्लेनको टिकट किनिदिएको, बहुमतले गरेको निर्णयको उपहास गर्दै ग़लत तरिकाले सुचना प्रकासित गरेको , निर्वाचन समितिको अनियममिता गरेको, संस्थाको bylaws मिचेर आफ्नो मनोमानी गरेको, निर्वाचन समिति प्रमुख ज्ञानेंद्र गदालले नासा कार्यसमितिका पधाधिकारीहरूलाई अपशब्द बोलेको, उमेदवारहरूलाई फ़ोन गरी उनिहरूको योग्यता प्रति प्रश्न गरेको, निर्वाचन समिति (ज्ञानेद्र गदाल, बासु फुलारा र रामकृष्ण वाग्ले) ले अध्यक्ष बिनय अर्याल र महासचिव कृष्ण श्रेस्ठको प्रबक़्ता जसरी काम गरेको र बहुमतको निर्णय नमानने, संस्थाको क़ानून मिचेर म संस्थाको अध्यक्ष हो मैले भने पछी जे पनि हुनछ भन्ने सोच बोकेको संग काम गर्न औचित्य नठानेर हामिले संस्थागत सुद्रीकरण को लागी राजिनामा दिएका हौ बोर्डका सम्पूर्ण सदस्यहरुले बताए।

हरेक २ बर्षमा हुने नाशाको सम्मेलन र निर्वाचन यस बर्ष कोविड डेल्टा भेरीएन्टको कारण केही महिनाको लागि स्थगित भए पनि बहुमत सदश्य रजिनामाको कारण अब संस्थाको सम्मेलन र निर्वाचन प्रकिया कसरी अघी बड्छ भन्ने कुरा आम चासो र प्रतिक्षाको बिषय रहेको छ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *